محافظت از مراكز سانترال

مراكز تلفن سانترال از جهت ارتباطي سيستمهاي بسيار حساس و مهمي در كارخانجات، شركتها و سازمانها ميباشد كه اختلال در كاركرد و يا از كار افتادن آن ميتواند موجب قطع ارتباط تلفني با خارج از مجموعه و در نتيجه بروز ضررهاي مالي و ارتباطي گردد.

از آنجاييكه سيستمهاي سانترال هيچگاه خاموش نشده و در تمام ساعات شبانه روز بطور مداوم آماده به كار ميباشد، بروز مشكل در سيستم برق رساني مهمترين عامل در كاركرد نامناسب دستگاه ميباشد.

سانترال هاي پاناسونيك سيستمهاي بسيار مقاوم و با كيفيتي هستند و تنها موردي كه ميتواند بر سلامت آنها تاثير منفي بگذارد نوسانات برق است.

:مشكلاتي كه جريان برق ميتواند براي سيستم سانترال بوجود آورد به سه دسته تقسيم ميشود

نوسانات برق ورودي دستگاه *

نوسانات شبكه برق سراسري در بعضي نقاط بخصوص در مناطق و شهركهاي صنعتي بسيار زياد است كه ميتواند موجب بروز صدمات شديد و در برخي موارد سوختگي سانترال گردد.

براي جلوگيري از اين مشكل ميتوان از سيستمهاي تثبيت ولتاژ ( استابيلايزر ) استفاده نمود كه نوسانات برق ورودي را كنترل كرده و يك ولتاژ ثابت و يكدست براي تغذيه سانترال ايجاد مينمايد

نوسانات ناشي از ميدان الكتريكي *

هرگاه سيمهاي خطوط تلفن ورودي و يا خروجي دستگاه سانترال در معرض ميدان الكتريكي قرار گيرد، اين جريانات القايي ميتواند به دستگاه سانترال وارد شده و موجب صدمه به دستگاه گردد. اين مورد در زمستانها و هنگامي كه رعد و برق وجود دارد، بسيار شايع است.

براي جلوگيري از بروز اين مشكل بايد دو نكته را رعايت نمود:

الف) استفاده از كابلهاي تلفن فويلدار در مجموعه مخصوصا در فضاي باز .

ب) اتصال كابل ارت مناسب به دستگاه سانترال ( ارت ايده‌آل براي اتصال به سانترالهاي پاناسونيك با مقاومت كمتر از 4 اهم ميباشد)

اتصال برق به خطوط تلفن *

گاهي بي توجهي و يا دستكاري سيستم برق و يا تلفن توسط افراد غير متخصص ميتواند باعث برقراري جريان برق روي خطوط تلفن داخلي و يا شهري و انتقال آن به مركز تلفن سانترال گردد كه ميتواند باعث صدمه به دستگاه و يا از كار افتادن كامل آن گردد.

راه حل اين مشكل استفاده از فيوز ترمينال كروز بر روي پست ترمينال اصلي مركز تلفن ميباشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *